Wiele par po kilkuletnim związku, bierze ślub, będący dla nich przełomowym momentem. Dla jednych jest on świętością, a dla innych jedynie formalnością. Ludzie mogą ze sobą żyć długo i szczęśliwie także bez małżeństwa.

Czy terapie małżeńskie są skuteczne?

terapia małżeńska w PoznaniuJeżeli dwoje ludzi darzy się pięknym i szczerym uczuciem, to mają szansę być ze sobą długo. Oczywiście nad związkiem, czy małżeństwem trzeba ciągle pracować, bo po paru latach ludzie mogą się sobą znudzić. Przebywanie z tą samą osobą dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu może ukazać prawdziwe oblicze z wadami i zaletami. Bywa, że małżonkowie dopiero po ślubie zaczynają mieszkać ze sobą i poznają swoje wady. Nie każdy jest w stanie je zaakceptować i próbuje zmieniać drugą osobę. Czasem za jej zgodą, a czasem wbrew jej woli. To musi mieć negatywne skutki w postaci kłótni, nieporozumień i w konsekwencji odsunięcia się od drugiej osoby. Terapia małżeńska w Poznaniu jest kierowana właśnie do takich osób, które nie potrafią się porozumieć i wypracować kompromisu. Jej celem jest pogodzenie małżonków i pomoc im w rozwiązywaniu konfliktów. Czasem terapia jest ostatnim ratunkiem dla małżeństwa, bo wszystkie inne sposoby zawiodły. Na terapia najczęściej się uczęszcza we dwoje kilka razy w miesiącu. Doświadczony psycholog pomaga małżonkom znaleźć nić porozumienia, co często się wiąże z wypytywaniem o szczegóły z ich życia. Jest to konieczne, bo musi on poznać ich codzienne życie, które powoduje, że nie potrafią się porozumieć.

Skuteczność terapii małżeńskiej zależy od nastawienia małżonków i tego jak bardzo chcą wyjść z kryzysu. Wspólnie można pokonać wszystkie przeszkody, ale tylko pod warunkiem, że dwoje ludzi się szczerze kocha i zależy im na sobie. Terapia prowadzi do zespolenia małżonków.

Kategorie: Zdrowie